teacher talking to the class

Om oss


Populärvetenskap åt ungdomar ska vara intressant och gratis.

Partikular erbjuder en veckolig publicering av unika populärvetenskapliga artiklar skrivna av elever för elever. Vi skriver om ämnen som psykologi, matematik, partikelfysik, artificiell intelligens, hjärnan, med flera. Det primära syftet med tidningen är att bevisa att naturvetenskap inte är så ensidigt och komplicerat som många tror, utan att det genom våra välskrivna artiklar blir roligt att läsa på om allt vad naturvetenskapen har att erbjuda. Vi vänder oss främst till högstadie- och gymnasieelever som överväger en vidareutbildning inom naturvetenskap, men erbjuder utöver det artiklar på en simpel nivå som är läsbara för alla åldrar. Utöver våra enskilda läsare uppmuntrar vi även lärare att integrera våra artiklar i undervisningen som ett intresseväckande inslag.

Vi drivs av donationer och medlemmarnas välvilja.

För att kunna låta våra läsare ge vårt innehåll en ärlig chans utan att blanda in ekonomisk vinning har vi valt att bedriva verksamheten ideellt. Vi mottar generösa donationer av våra läsare och det är tack vare dessa som vi kan upprätthålla Partikular och våra digitala lösningar. Våra skribenter enas under en gemensam passion som driver oss att arbeta med verksamheten på vår fritid.

Ett team av 32 engagerade ungdomar.

Vi som står bakom Partikular är alla ungdomar som spenderar mycket av vår tid i akademiska miljöer. Teamet är utspritt över hela landet, med skribenter från Malmö i söder till Stockholm i norr. Alla är fördjupade i ett specifikt naturvetenskapligt ämne eller tema och får genom tidningen möjligheten att dela med sig av den kunskap de besitter.

Styrelsen

Marknadschef – Ordförande

Jonathan Dahlqvist

jonathan.dahlqvist@intrigia.se

Vice Ordförande

Josefine Byström

josefine.bystrom@intrigia.se

Se skribentprofil

David Sandström

Verkställande Direktör – Styrelseledamot

David Sandström

david.sandstrom@intrigia.se

Se skribentprofil

IT-chef – Styrelseledamot

Daniel Öhman

daniel.ohman@intrigia.se

Se skribentprofil

Ekonomichef – Styrelseledamot

Felix Gavelstand

felix.gavelstand@intrigia.se

Chefredaktör Partikular – Styrelseledamot

Elliot Hansson

elliot.hansson@partikular.se

Se skribentprofil

Chefredaktör Revenuir – Styrelseledamot

Hugo Stålhammar

hugo.stalhammar@revenuir.se

Skribent – Styrelseledamot

Filip Manjevic

filip.manjevic@partikular.se

Se skribentprofil

Styrelseledamot

Petra Malm

petra.malm@partikular.se

Redaktionen

Chefredaktör, Ansvarig Utgivare

Elliot Hansson

elliot.hansson@partikular.se

Se skribentprofil

Redaktör

Delgrundare

Samuel Frobell

samuel.frobell@partikular.se

Se skribentprofil

Marknadsföring

Marknadschef

Jonathan Dahlqvist

jonathan.dahlqvist@partikular.se

Marknadsförare

Ebba Broberg

ebba.broberg@intrigia.se

Marknadsförare

Hanna Lindqvist

hanna.lindqvist@intrigia.se

IT

Övriga skribenter

Valentin Voistinov

Skribent

Delgrundare

Valentin Voistinov

valentin.voistinov@partikular.se

Se skribentprofil

Mira Wohlfahrt Kämpe

Skribent

Mira Wohlfahrt Kämpe

Se skribentprofil

Nora Caroline Källersjö

Skribent

Nora Caroline Källersjö

Se skribentprofil